top of page
O NAMA
"Još nas ima Hrvata!"
Odbor za proslavu tisućustogodišnjice Hrvatskog Kraljevstva osnovan je 2020. od strane udruge Hrvatsko kraljevsko vijeće (HKRV) s ciljem obilježavanja 1100 godina od prvog spomena Tomislava kao kralja, nalik na inicijativu povijesnog Odbora iz 1925. Odbor se sastoji od razreda za kulturu i umjetnost, razreda za znanost i razreda za svečanosti proslave. Sva tri razreda obilježavaju kroz područja kulturnog, umjetničkog, znanstvenog i svečanosnog rada ovu veliku tisućustogodišnjicu. Posebnost Odbora jest ta da ga je stvorio HKRV, jedina hrvatska monarhistička legitimistička organizacija, koja se temelji na tisućljetnoj baštini hrvatskih kneževina i kraljevstva, našoj plemićkoj i pučkoj kulturi, našim kršćanskim, srednjoeuropskim i mediteranskim korijenima, čime uistinu svjedoči i jamči da osobe iza ovog Odbora služe plemenitim idealima našeg tisuću i sto godina starog Hrvatskog Kraljevstva.
CILJEVI ODBORA
Cilj odbora je objava zbornika radova na temu Hrvatskog Kraljevstva od 925. do 1918., održavanje izložbi suvremene likovne umjetnosti. Svečanosti vezane uz obilježavanje biti će upotpunjene u suradnji gradova, općina i župa, te popratiti svečanosti od postavljanja spomen ploča do priredbi. Posebni naglasak stavljamo i na hrvatsko plemstvo kao živući svjedok i nositelj naše tisućljetne samosvijesti, pri tome Dom plemstva HKRV kao najveća organizacija plemstva u Hrvatskoj imati će posebnu ulogu. Otvoreni smo za suradnju sa svim udrugama, gradovima, općinama i županijama diljem Hrvatske i Bosne - Hercegovine, te hrvatskim udruženjima u Srijemu i Boki Kotorskoj kako bi se ovaj projekt ostvario, kao i sa uglednim i časnim organizacijama u drugim zemljama koje baštine ove visoke i plemenite ideale.
POVIJEST
Jedna od prvih zamisli organiziranja proslave za vrijeme velike tisućugodišnjice 1925. započela je još u doba kasnog 19.st. Među prvim zapisanim raspravama o važnosti događaja za budućnost daju velikani hrvatske kulture i znanosti, posebice u doba pripreme za Milenijsku izložbu u Budimpešti 1896. Zamisao je da se prilikom godine spomena kralja Tomislava također obilježi na taj način izložbama, radovima i svečanostima. Jedan od prvih zagovornika obilježavanja proslave bio je tadašnji odjelni predstojnik (ministar) Izidor Kršnjavi, znameniti povjesničar umjetnosti i slikar. Uz njega veliku važnost imao je u pogledu povijesne znanosti Vjekoslav Klaić, koji će biti ključna osoba u stvaranju kasnijeg Odbora. Inicijative u doba do 1918. krenule su iz više pravaca, tako Družba braće hrvatskog zmaja također smatra važnost organiziranja proslave još 1906., Hrvatski sokol 1910., Napredak 1912. itd. Zanimljivo u Saboru jedan od prvih prijedloga biva 1916. od strane zastupnik Ivana Perišića koji u raspravama o krunidbi bl. kralja Karla IV. predlaže da se 1925. okruni na tisućugodišnjicu Tomislavove krunidbe kao hrvatski kralj. Zamisao proslave od strane crkvenih krugova predvode zagrebački nadbiskup Antun Bauer i sarajevski nadbiskup Josip Stadler, kojeg će naslijediti nadbiskup Ivan Evanđelist Šarić. U tim prvim zamislima uistinu većina hrvatskih organizacija je promišljala kako obilježiti veliki milenijski događaj. Raspadom KuK monarhije 1918. i stvaranja nove jugoslavenske države dolazi do promjena društvenih i svjetonazorskih vrijednosti što će utjecati i na daljnji tijek obilježavanja. Zbog novog jugoslavenskog konteksta nametnutog ili podržanog od strane novih vlasti i organizacija u zemlji obilježena je svečano i u velikoj brojci kroz čitavu 1925. i dijelom 1926. tisućugodišnjica Hrvatskog Kraljevstva. U njoj su postojale različite organizacije od Napretka, Hrvatskog sokola, Družbe braće hrvatskog zmaja, kao i samostalni projekti i različiti "odbori" nastali unutar sloga više organizacija ili kao projekti lokalnih zajednica. Zbog navedenog ideološkog opterećenja veliku ulogu igraju tadašnje jugoslavenske vlasti i narativ koji daje isključiv pregled vezan uz Trpimiroviće, odvajajući povijesni tijek Kraljevstva od 925. do 1102. od ostatka do 1918. U duhu tih povijesnih odbora, a napose onog predvođenog Klaićem i Kršnjavijem uzeto je ime i za Odbor za proslavu tisućustogodišnjice Hrvatskog Kraljevstva od strane udruge Hrvatsko kraljevsko vijeće koja uz sebe je okupila mnoga udruženja, znanstvenike, umjetnike i uzorite osobe koje su stale uz ovaj projekt generacije.
bottom of page